SEVEn

MONITOROVÁNÍ ÚSPOR ENERGIE NA ÚROVNI KRAJŮ A MUNICIPALIT

Termín semináře / konference:    9.4.2025 11:00

Nová směrnice o energetické účinnosti (EED) uvádí, že veřejný sektor by měl jít příkladem v podpoře energetické účinnosti a stanovila cíl snížení celkové konečné spotřeby energie všech veřejných subjektů každoročně postupně o 1,9 % ve srovnání s rokem 2021. Z toho vyplývá, že státy EU budou muset sledovat spotřebu energie a úspory na regionální a místní úrovni potřebné k doplnění výkazů pro EED. Čtvrtý webinář projektu StreamSAVE+, který se konal 9. dubna 2025, se zabýval nástroji, které mohou pomoci harmonizovat postupy monitorování a centralizovat data s přihlédnutím k místním specifikům. Zkušenosti byly představeny pomocí příkladů z Rakouska, Belgie a Francie.

Setkání uvedla paní Gabriele Brandl z Rakouské Energetické Agentury, která představila projekt StreamSAVE + a metody, které byly v jeho rámci vyvinuté na podporu výpočtu úspor energie. Prvním prezentujícím byl pan Martin Schaber ze Salcburského Institutu pro Územní Plánování a Bydlení (SIR), který se podělil o metodiku sběru a využívání energetických dat v Salcburském regionu. Dalším prezentujícím byl pan Tom Capiau z Vlámké Energetiké Společnosti (VEB), který představil platformu Terra, která se používá v Belgii-Flandrech ke sledování spotřeby energie ve veřejných budovách. Třetím prezentujícím byl pan Adam Soussana z Akční skupiny Místních Úřadů pro Energetickou Účinnost (ACTEE), který vysvětlil, jak tato skupina ve Francii propojuje místní renovační akce se schématem bílých certifikátů a také monitorovací platformu ke sledování energetické spotřeby a úspor na lokální úrovni potřebné pro vykazování v rámci EED.

Setkání bylo zakončeno debatou o praktických otázkách ohledně implementace monitorování. Největšími překážkami ve vykazování jsou ještě stále nejasné některé požadavky na reportování, jako na příklad, vykazování ve sdílených budovách, nebo budovách které veřejný sektor pronajímá. Zmíněno také bylo, že cíle EED jsou velice ambiciózní a zejména pro ty nejmenší obce, kde chybí profesionální kapacity a finance, bude složité jich dosáhnout. Zde prezentující organizace proto nabízejí vhodnou podporu k překonání těchto překážek. Na závěr se řečníci shodli, že monitorování by mělo být uživatelsky přívětivé a že se jedná o sdílenou odpovědnost a soulad mezi jednotlivými úrovněmi veřejného sektoru ke splnění cílů v rámci EED.

Toto setkání bylo v rámci pravidelných webinářů, které pořádá konsorcium projektu StreamSAVE+, jejímž je SEVEn koordinátorem. Setkání se týkají klíčových otázek výpočtů úspor energie a souvisejících témat a díky online formátu mají velký dosah. Tohoto posledního Dialogu se účastnilo 55 reprezentantů z 16 států. Přičemž Česká republika v rámci již proběhlých webinářů byla zastoupena účastníky ze SEVEn, Karlovy Univerzity, CEJIZA či Ministerstva průmyslu a obchodu.

Všechny prezentující organizace se tématu věnují řadu let, a to jak po stránce výpočtů, tak na rozvoji databáze ke sběru a vyhodnocování dat. Českou republiku čeká velká výzva, jelikož zatím není připravená v tak vysoké míře na vykazování místních úspor energie v rámci EED.

Více o projektu a Dialozích zde: https://www.svn.cz/streamsaveplus