Úspory energie se vzhledem k událostem v posledních letech a s nimi souvisejícím turbulentním vývojem na trhu s energiemi stávají důležitějším tématem i pro města a obce. Obecní rozpočty postihl výrazný nárůst cen energií a tím výrazné a nečekané zvýšení provozních nákladů v městských budovách. Mnohá města a obce zvýšení nákladů na energie řešily mimořádnými finančními příspěvky svým mateřským a základním školám, případně dalším příspěvkovým organizacím, které zřizují. Existují však opatření, která umožní snížit závislost na dodané energii a zmírnit dopady její vysoké ceny.
Základním energeticky úsporným opatřením pro obce je energetický management, který při správné aplikaci dokáže výrazně snížit spotřebu energie v provozovaných budovách. Energetický management je neustálý proces zefektivňování hospodaří s energií zejména v budovách. Ucelený systém energetického managementu je založen na průběžném sledování a vyhodnocování dat spotřeb energie, zavádění energeticky úsporných opatření a jejich opětovné vyhodnocení. Systém energetického managementu je podpořen řadou dokumentů, kterými jsou například energetické audity, průkazy energetické náročnosti budov, energetické posudky nebo i strategické dokumenty jako územní energetické koncepce a Akční plán pro udržitelnost a klima (SECAP). Dalším důležitým opatřením je využívání energie z obnovitelných zdrojů.
Energetický management měst, příprava projektů na úspory energie, fotovoltaické elektrárny a sdílení zkušeností bylo hlavní náplní semináře s názvem Energetika v obcích se zaměřením na praxi, který se uskutečnil za hojné účasti starostů a energetiků začátkem května v Dobřanech. Dokumenty energetické účinnosti, přípravu projektů úspor energie včetně příkladů a projekt OwnYourSECAP prezentoval Jiří Karásek z konzultantské společnosti SEVEn. Jak na fotovoltaiku, možná řešení a specifika typových projektů ukázal Jiří Janda z firmy LWT Battery. Zkušenosti z obcí Plzeňského kraje sdíleli Zdeněk Červenka – provozovatel větrné elektrárny Dožice, bioplynové stanice a distribuci tepla popsal starosta obce Mileč Václav Kovář a environmentální řešení veřejného osvětlení představil Miroslav Mulač z města Rokycany. Účastníci semináře mohli čerpat také inspiraci v zahraničí, například jaký mají systém nastavení využívání zdrojů v městě Rötz anebo poradenství v oblasti energií z města Straubing. Celý seminář s bohatou diskusí a mnoha podnětnými dotazy organizačně zaštítilo Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) a Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje (RRA – PK).