Energetické audity, energetické posudky a průkazy energetické náročnosti budov (PENB) posuzují mimo jiné spotřebu jednotlivých technologických systémů, jejich účinnost a stav. Mezi tyto popisované systémy patří také soustavy umělého osvětlení.
Umělé osvětlení na rozdíl od jiných technologických systémů nemívá svoje vlastní podružné měření a výpočet spotřeby osvětlení je v praxi obvykle jediná možnost, jak zhodnotit spotřebu a účinnost umělého osvětlení.
Výpočet spotřeby udává norma ČSN EN 15193-1:2017 (Energetická náročnost budov – Energetické požadavky na osvětlení – Část 1: Specifikace, modul M9). Norma prošla aktualizací a od 1.10.2017 platí pouze verze normy z roku 2017 (první verze ČSN EN 15193:2008 je dnes již neplatná). Mezi hlavní novinky v aktualizované normě je zrušení směrných hodnot spotřeby (dřívější rychlá metoda) a nově je normu možné použít i pro rezidenční budovy. Norma ČSN EN 15193-1:2017 také udává způsob výpočtu indikátoru LENI (kWh/m2rok), pomocí kterého lze jednotlivé soustavy umělého osvětlení porovnávat mezi sebou.
Norma je zezávazněna vyhláškou č. 78/2013 v rámci výpočtu průkazu energetické náročnosti (PENB). Použití normy pro výpočet spotřeby umělého osvětlení v energetických posudcích a auditech není závazné. Obvyklá implementace normy je využití směrných hodnot z první verze normy.
Předkládaný výpočtový nástroj pro MS Excel poskytuje pohodlnou, rychlou a jednoduchou možnost výpočtu energetické spotřeby soustav umělého osvětlení dle aktualizované normy ČSN EN 15193-1:2017. Výpočtový nástroj implementuje podrobnou metodu a umožňuje pro až 50 zón objektu vypočítat celkovou spotřebu a indikátor LENI. Výrazné zjednodušení výpočtu spočívá v implementaci všech existujících možností zadání z normy a zjednodušení výpočtu nejsložitějšího činitele závislosti na denním světle FD, jehož určení dle normy je zdlouhavé. Toho je docíleno implementací TNI 730327, která poskytuje návod pro určení činitele přístupu denního světla FDS pro oblast České republiky. Výsledný nástroj dovoluje relativně přesné zhodnocení energetické náročnosti soustav umělého osvětlení v řádu několika minut.
Výpočtový nástroj nevyžaduje detailní znalost normy, nicméně je doporučené alespoň částečné seznámení s normou.